Nd Yag Lazer Cihazı

Nd Yag lazer cihazı 1064 nanometre dalga boyuna sahip bir lazer epilasyon sistemidir. Lazer epilasyon amacıyla kullanılmasının yanında damar tedavileri ve leke tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Nd Yag lazer cihazı diğer lazer epilasyon cihazlarına göre bazı farklı özelliklere sahip bir cihazdır. Bu cihazların en önemli özelliği Alexandrite ve Diode lazer cihazlarına oranla daha az melanin emilimine sahip olmasıdır. Bu sayede koyu renkli ciltlerde ve bronzlaşmış ciltlerde de kullanılabilmektedir.

Nd Yag Lazer Cihazı Nedir?

Lazer epilasyon sistemleri, uzun yıllardan bu yana istenmeyen tüy problemlerinin giderilmesi amacıyla uygulanan güvenli ve verim oranı yüksek epilasyon türlerindendir. 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına (FDA) bağlı; gıda, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu büro tarafından onay almış bir sistemdir.

Lazer epilasyon cihazları genellikle açık renkli ten yapısına sahip kişilerde bulunan koyu renkli kıl köklerinin giderilmesi amacıyla tasarlanmış cihazlardır. Fakat daha sonra bu sistemlerin geliştirilmesiyle farklı dalga boylarında atışlar yapabilen lazer epilasyon cihazları geliştirildi. Yüksek teknoloji ürünü olan Nd:YAG lazerler de son dönemlerde tasarlanan ve hem koyu renkli cilt tiplerinde hem de bronzlaşmış ciltlerde de etkili sonuçlar sunabilen bir lazer epilasyon cihazıdır.

Nd Yag Lazer Epilasyon Özellikleri

Nd: YAG lazer epilasyon sistemi, 1064 nanometre dalga boyuna sahip bir lazer epilasyon sistemidir. Bu dalga boyunda işlem yapması sayesinde diğer lazer sistemlerine oranla farklı özelliklere sahiptir. Nd: Yag lazer cihazının özellikleri şu şekildedir;

Nd Yag Lazer CihazıCildin daha derinlerine etki edebildiği için koyu renkli ciltlerde ve açık veya kahve rengi kıl tiplerinde diğer lazer epilasyon cihazlarına göre daha başarılır sonuçlar elde edilebilmektedir

  • Kıl kökünde bulunan melanin pigmentine nüfuz ederek burada ısı enerjisine dönüşmesi ve bu ısıyla kıl kökünde tahribat oluşturulması amacıyla tasarlanmıştır
  • Cilt altında bulunan derin tabakalara etki edebildiği ve hemoglobine tutunabildiği için damar tedavilerinde kullanılabilmektedir
  • Kılcal damar tedavisi ve varis tedavisinde de kullanılabildiği için çok yönlü bir lazer epilasyon cihazıdır.
  • Derinlerde bulunan kıl köklerinin tahrip edilmesinde kullanılır

Nd Yag Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

Nd Yag lazer, koyu renge sahip cilt tipine sahip veya kıl rengi ile cilt rengi birbirine yakın olan kişilerin istenmeyen tüylerinden kurtulabilmesi amacıyla tasarlanan bir lazer cihazıdır. Bu yüzden koyu renkli tüy köküne sahip bireylerde etkili sonuçlar alınabilmektedir. Yine bronzlaşması sebebiyle cilt rengi koyulaşan kişilerde de uygulanabilen bir lazer yöntemidir. Alexandrite ve Diode lazer cihazları koyu renkli veya bronzlaşmış kişilerin vücudunda bulunan kılların giderilmesi için tavsiye edilmeyen sistemlerdir.

Nd Yag lazer cihazı, damar ve varis sorunu yaşayan kişilerin problemlerinin giderilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Yüksek dalga boyunda atışlar yaparak cildin daha derin noktalarına ulaşabilen Nd Yag lazer sistemleri damar veya varis gibi rahatsızlıklardan şikayetçi olanlar kişilerde hemoglobine tutunabildiği için bu hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Nd:YAG Lazer epilasyon Kaç Seans Yapılır?

Tüm lazer epilasyon uygulamalarında olduğu gibi Nd: YAG lazer uygulamasında da seans sayısı uygulamanın yapılacağı kıl tipine ve cilt rengine göre belirlenebilmektedir. Lazer epilasyon kıl köküne etki ederek kökte ısı enerjisiyle ufak çapta hasar bırakılması esasına dayandığı için kıl veya tüy kökünün yapısı ve büyüklüğü seans sayılarını direkt olarak etkilemektedir.

Nd Yag lazer epilasyon uygulamalarından ortalama 6 ile 8 seansta sonuç alınabilmekle birlikte seans araları uzun olabilmektedir. Nd Yag lazer uygulaması bir buçuk veya iki ay aralıklarla uygulanmaktadır.

Nd:Yag Lazer CihazıNd:YAG Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var Mı?

Nd: Yag lazerler, yüksek dalga boyuyla işlem yapıp cildin daha derin tabakalarına etki edebildiği için diğer lazer epilasyonlara göre daha acılı olabilmektedir. Uygulamadan sonraki birkaç gün ciltte kabartma, kızarıklık veya su toplama görülebilir.

Yine Nd:YAG lazerlerde, küçük tedavi başlıklarıyla işlem yapıldığı için seans süreleri diğer lazer epilasyonlara göre daha uzun sürebilmektedir. Ayrıca, yanlış parametrelerde uygulanan Nd:Yag lazer sistemleri, vücudun işlem yapılan bölgelerinde yanıklara sebep olabilmektedir. Oluşabilen bu geçici yanıklar sonrası ciltte kabuklanma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden lazer epilasyon cihazının temin edildiği firma ve uygulamanın yapıldığı merkezin seçiminde dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü